Haber Detayı
19 Nisan 2021 - Pazartesi 15:28
 
Osmanlı Geleneği Olan 'Ramazan Pidesi' Sofraların Baş Tacı
Ürgüp'ün Tercihi ''Osmanlı Pide Salonu'', Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi Olan Pide, Türk Mutfağı Geleneğinin Ürünüdür
GÜNCEL Haberi
Osmanlı Geleneği Olan 'Ramazan Pidesi' Sofraların Baş Tacı

Ramazan denildiği zaman akla öncelikle hiç kuşkusuz pide gelir. İftara saatler kala başlayan pide kuyruğu, neredeyse ezan sesine kadar covid olmadan önce sürerdi. İftar ve sahurda afiyetle yenilen ramazan pidesi, Osmanlı'dan günümüze kadar gelen bir lezzettir.

 

Ürgüp'ün Tercihi;

Osmanlı Pide Salonu

Sivritas Mah. Dumlupınar Caddesi No: 107 Ürgüp / Nevsehir,

(Sinema Salonu Yanı) Tel. 0 384 341 23 03

 

Ramazan süresince gündüz sabah saat 10:00 ve iftarda açık.

 

Her gün Günlük Taze Kıymalı, Kuşbaşı, Ramazan Pide Çeşitleri, Ekmek Çeşitleri, Kaşarlı - Tulumlu Peynirli, Eve Özgü Hamursuz, Tahinli Hamursuz, Tandır Gevreği vb. Ürünler İle Sizlere Hizmet Etmekte.

 

MERAKLILARI ÖZEL PİDE UĞRUNA İFTARI GEÇ AÇARLARDI


Bir de bu pidenin meraklıları vardır ki; bunlar özellikle Osmanlı döneminde Ramazan aylarında iftarlarını geç açma pahasına bile olsalar, özel pide yaptırabilmek uğruna fırın önünde beklerlerdi. Bu meraklılar, pide yaptırmaya giderlerken ellerinde taze yumurta, çörek otu ve susamını da götürürler, malzemeleri kendi gözleri önünde pidelerinin üzerine sürdürürlerdi. 


Müslümanlar için onbir ayın sultanı bir ay olan Ramazan boyunca insanlar genelde gıda konusunda cömert davranmaktan ve pideden vazgeçmiyor. Tüm yıl boyunca kokusu ve lezzeti ile hasreti çekilen Ramazan pideleri sofraların vazgeçilmezi unvanını korumaya devam ediyor. 

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Osmanlı, Geleneği, Olan, 'Ramazan, Pidesi', Sofraların, Baş, Tacı,
Yorumlar
Haber Yazılımı