Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 12:46
 
Ziraat Odası; 1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlu Olsun
Ürgüp Ziraat Odası Başkanlığı Sütün Önemine Dikkat Çekerek 1 Haziran Dünya Süt Gününü Kutladı.
GÜNCEL Haberi
Ziraat Odası; 1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlu Olsun

1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlu Olsun.

 

1 Haziran Dünya Süt Günü’nü, kamuoyunu sütün faydaları hakkında bilgilendirmek ve sağlıklı yaşam için süt ve süt ürünlerinin üretim ve tüketiminin önemini vurgulamak amacıyla tüm dünya ile birlikte kutluyoruz. Üreten çiftçilerimizin emekleriyle sofralarımıza gelen süt ve süt ürünleriyle insanlarımız sağlıklı besleniyor.

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu’nun (FAO) 2001 yılında, bütün üye ülkelerde 1 Haziran’da kutlanması kararını aldığı Dünya Süt Günü, sütün insan sağlığı için önemini, ekonomiye ve toplumsal yaşama katkılarını hatırlamak ve hatırlatmak için kutlanıyor.

 

Doğduğumuz günden başlayarak ömrümüz boyunca tüketmeye devam ettiğimiz süt, insanın bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı gelişimi için en temel, en faydalı ve en kolay ulaşılabilen gıda olmasının yanı sıra üretim süreciyle de düzenli ve sürekli gelir yaratarak toplumsal refaha da katkı sağlayan bir bereket kaynağıdır.

 

En temel ve besleyici gıda süt ile sağlıklı nesiller

Süt, sağlıklı gelişim için temel besin kaynaklarının başında yer alıyor, sütün yararları saymakla bitmiyor. Süt insan vücudunun büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı kalması için şart olan bir dizi besin öğesini doğal olarak içeriyor.

 

Süt, içeriğindeki B1, B2 ve oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri için önemli bir vitamin olan B12 vitaminleriyle sinir sistemini düzenliyor, B5 vitamini ile ise kanda demirin tutulmasını sağlıyor. A vitamini yönünden zengin süt ayrıca Covit19 virüs salgını sürecinde en önemli vücut savunma sistemimiz olan bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücut dokularının normal büyümesine yardımcı oluyor hem de görme yeteneğini destekliyor. İçinde barındırdığı laktoz vücudun enerji ihtiyacını karşılarken, kalsiyum ve fosfor kaslarla kemikleri güçlendiriyor, proteinler ise doku yenilenmesi ve büyüme için gerekli desteği sağlıyor.

 

Süt içelim, içirelim bir bardak çay 1,5 - 2 tl, bir litre süt ise toptan çiftçimizden alışta 2 - 2,25 tl nice zahmetlerle üretilen süte sahip çıkalım süt ürünlerine her insanın ihtiyacı var. Çiftçimizin üretmesi için ürününün kazanç sağlaması gerekiyor. Üreten ve üretime katkı sağlayan bütün çiftçilerimize Ürgüp Ziraat Odası olarak çok teşekkür ediyor, 1 Haziran Dünya Süt Gününü kutluyoruz.

 

Ürgüp Ziraat Odası Başkanlığı

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Ziraat, Odası;, 1, Haziran, Dünya, Süt, Günü, Kutlu, Olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı