Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 16:44
 
Ürgüp'te Yazlık Patates Sökümü Yapılıyor (Videolu Haber)
Ürgüp İlçesine bağlı Başdere köyü Yavaş mevkiinde yazlık patates sökümü yapan çiftçiler Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz ve yönetimi ile bir araya geldi.
GÜNCEL Haberi
Ürgüp'te Yazlık Patates Sökümü Yapılıyor (Videolu Haber)

Ürgüp İlçesine bağlı Başdere köyü Yavaş mevkiinde yazlık patates sökümü başladı.

 

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, Yönetimimiz ile köy muhtarımız ve üreticilerimiz ile sık sık bir araya geliyoruz. Bugünde Ürgüp ilçemize bağlı Başdere Köyü Yavaş mevkinde yazlık patates hasadı yapan çiftçilerimizle birlikteyiz  ifadesinde bulunurken son yıllarda Nevşehir’de patates üretiminin çiftçilerin borçları nedeniyle azaldığını söyledi.

 

Korkmaz, “ Bölgemizde yazlık patates üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık bu bölgede 2 bin beş yüz ila 3 bin dekar arasında üretim yapılmaktadır. Üreticilerimiz ürünlerini hem ihracata hem de Türkiye iç piyasasına göndermektedirler. Ülke ekonomisinde tarımın yeri bambaşkadır. Türkiye genelinde 2000’li yılların başına kadar Nevşehir’de patates üretimi yaklaşık yüzde 21 civarındaydı. Şuanda Nevşehir’deki üretim yüzde 6 oranına düşmüş bulunmaktadır. Bununda en büyük etkeni üreticinin Tarım Krediye, Ziraat Bankasına olan borçları, 2-3 yıldır ürünün para etmemesi üreticinin borçlarını ödeyememesi etken oldu. Arazilerin ekim alanları daraldı, elektrik borçları ödenemedi, tarım kredi borçları ödenemedi. Bu yüzden dolayı üreticimiz sıkıntıda. Bu yıl inşallah üreticimizin yüzü güler onların yüzü gülerse bizim de yüzümüz güler“ diye konuştu. 

 

Başdere köy muhtarı Bünyamin Uluçay ise köyümüzün Yavaş mevkiinde yazlık patateslerimizin sökümündeyiz, bu patateslerimiz Türkiye’nin her tarafına ve ihracata gidiyor buradan söküm yapılıp çuvallandıktan sonra burada bekleyen Tırlara yüklenerek sevkiyat başlıyor derken patates üreticisi Fatih Eren’de açıklamasında, “Akşam 6 gibi sökmeye başlıyoruz hava kararıncaya kadar 10, 15 ton patates hazırlıyoruz. İşçi arkadaşlar sabahın erken saatlerinde tarlaya gelerek dolumunu yapıyorlar. Gece sabaha karşı 4'te tekrar sökülüyor dolum yapılıyor ve öğlen 11 gibi  en geç patatesler tırlara yükleniyor ve hava sıcaklığı daha fazla artmadan bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Ürgüp'te, Yazlık, Patates, Sökümü, Yapılıyor, (Videolu, Haber),
Yorumlar
Haber Yazılımı