Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 17:41
 
Sebze Fideleri Tezgahta Yerini Aldı
Ürgüp'te baharın gelmesi ve sebze ekim döneminin başlaması ile birlikte tohumlar ve fideler tezgâhlardaki yerini aldı.
GÜNCEL Haberi
Sebze Fideleri Tezgahta Yerini Aldı

İlçede havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tarla ve bahçelerde sebze yetiştirmek isteyen vatandaşlar, soluğu fidecilerde aldı.

 

Vatandaş Kendi Sebzesini Yetiştirmeye Özen Gösteriyor.

 

Seralarda bin bir zahmet ile yetiştirilen sırık ve oturak domates, biber, patlıcan, salatalık, çilek, kavun ve karpuz gibi birçok meyve ve sebze tohumu, soğuk hava koşullarına rağmen seralarda fide olarak yetiştirilip satışa sunuldu. En çok rağbet gören fidelerin ise domates, biber, salatalık ve patlıcan olduğu belirtildi.

 

Fide Dikiminde Nelere Dikkat Edilmeli.

 

Sebze fidelerinin dikiminde dikkat edilecek hususları da sıralayan çiftçiler; “Fidelerin toprağa dikimi, donlar geçtikten sonra yapılmalı. Fideler toprağa dikilmeden önce mutlaka sulanmalı. Fideler kökboğazlarından değil, yaprağa yakın yerlerinden tutulmalı. Domates yetiştiriciliğinde sıra arası ve sıra üzeri bırakılacak aralıklar çeşidin sırık veya yer çeşidi oluşuna, büyüme ve yayılma kuvvetine ve ayrıca toprak şartlarına göre de değişir. Genel olarak sıra araları yer domateslerinde, biber, patlıcan ve diğer sebzelerde 80-125 cm, sırık domates çeşitlerinde 80-120 cm, sıra üzeri mesafeler ise yer çeşitlerinde 60 cm, sırık çeşitlerinde ise 50 cm olarak bırakılmalıdır. Yetiştiriciler fideleri tercihen kuzey-güney istikametinde hazırlanan setlerin üzerine dikmelidir. Dikim sabahın erken saatlerinde veya akşam serinliğinde yapılmalıdır. Sıcak saatlerde dikim yapılmamalıdır. Dikimde fidelerin ilk (kotiledon) yapraklarının toprak üstünde kalmasına dikkat edilmeli ve fide kök boğazı en fazla 1 cm. olacak şekilde toprakla hafifçe sıkıştırılmadan örtülmelidir ve bütün dikim işlemlerinden sonra hafifçe can suyu verilmelidir” şeklinde ifade edildi.

 
 
Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Rıdvan Yeşil
Etiketler: Sebze, Fideleri, Tezgahta, Yerini, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı