Haber Detayı
07 Haziran 2020 - Pazar 15:01
 
Dört Mevsim Dikilebilir Aşılı Tüplü Meyve Fidanları
Sizden Gelenler Haberi
Dört Mevsim Dikilebilir Aşılı Tüplü Meyve Fidanları

Ürgüp'te Kavaklıönü Mahallesi 615. Sokakta Balonlu Parka 25 metre mesafede çiftçi Veysel Erbaş tarafından uygun fiyatlarla aşılı tüplü meyve fidan satışı yapılmakta. Bu yıl korona virüs dolayısıyla mesafelerin korunduğu günlerde bir çok kişi kalabalıktan uzak tarla ve bağlarını tercih ediyor. Yılın her dönemi, 12 ay boyunca toprağıyla birlikte dikilmesi mümkün olan fidan tüplü ve aşılı şekilde her an ekime hazır. Böylelikle ekim için ekstradan bir zaman kaybı da söz konusu olmuyor.

 

Veysel Erbaş / 0 530 496 9728

Kavaklıönü Mahallesi 615. Sokak Balonlu Park Yanı (25 Metre) - Ürgüp

 

Aşılı tüplü meyve fidan çeşitleri;

 

- Elma (sarı golden, yeşil, amasya, fuji), - Ayva (eşme, Limon tipi), - Kayısı (şeker pare, alyanak), - Erik (can, mürdüm, papaz), - Kiraz (napolyon, regina), - Kara dut, - Kestane, - Armut (ankara, deveci), - Muşmula, - Vişne, - Şeftali, - Antep fıstığı,

 

Fotoğraflar güncel çekilmiştir.

 

 

 

Fidan satın alırken bilmeniz gereken kriterler nelerdir!

 

1- Tüplü Fidan Nedir?

 

Tüplü fidanlar, kökleri toprak içerisinde ve poşetlenmiş şekilde muhafaza edilen fidanlardır. Yılın her dönemi, 12 ay boyunca toprağıyla birlikte dikilmesi mümkün olan fidan çeşitleridir. Böylelikle ekim için ekstradan bir zaman kaybı da söz konusu olmayacaktır. 

 

 

2- Açık Köklü Fidan Nedir?

 

Kış dönemi dediğimiz, Ekim başından Mart sonuna kadar olan 6 aylık süreçte dikilebilen fidanlardır. Açık köklü fidanlar, biraz daha uzun olarak gözlemlenebilir. Ancak bu durum geçicidir. Bu fidanların nakliyesi biraz daha ekonomiktir ve toplu alımlar için kolaylık sağlar.

 

 

3- Fidanlarımı Diktim, Ne Zaman Meyve Alabilirim?

 

Meyve Fidanları ve Narenciye Fidanları 2-3 yaş aralığında meyve vermektedir. Meyvelerinin koparılması, ağacın büyümesi açısından önerilmektedir. Ağaçların hızlı büyümesi, meyvelerinin toplanması ile doğrudan alakalı olabilmektedir. Bu nedenle 2-3 yıl meyvelerin dökülmesi, sonrasında meyveye yatırılması tavsiye edilir.

 

 

4- Açık Köklü İle Tüplü Fidan Arasındaki Boy Farkının Sebebi Nedir?

 

Açık köklü fidanlar tüplüden daha uzun, daha çabuk mu büyüyor gibi sorular aklınıza takılmasın. Açık kök ile tüplü fidan büyüme kriterleri aslında aynıdır. Açık köklü fidan dikimden sonra tepe budaması yapılıp boyu yüzde 40'a kadar kısaltılmaktadır. Fidan boylarından dolayı açık köklü veya tüplü seçimi yapmak pek doğru olmayacaktır. 

 

 

5- Fidanlarımız Neden Aşılıdır?

 

Aşılama, iki bitkinin kaynaştırılarak büyütülme tekniğidir. Bitkinin üst kısmına gelen yerine kalem, kökünü meydana getiren kısmına ise anaç denir. İsmine doğru fidan üretimi aşılama gerekli bir uygulamadır. Diğer yollarla çoğaltılmaya çalışılan çeşitlerin önüne geçilmesi aşılama ile mümkündür. Bazı anaçların özelliklerinden yararlanmak için de aşılama yapılabilmektedir.

 

 

Peygamber Efendimiz’in şu hadîs-i şerîfleri de ağaç dikenler için güzel bir sözdür:

“Bir Müslüman herhangi bir ağaç veya bitki dikerse, ondan yenilen şey kendisi için sadakadır, ondan çalınan şey kendisi için sadakadır, yabânî hayvanların yediği şeyler sadakadır, kuşların yedikleri sadakadır, bir kişinin ondan alıp eksilttiği şey de kendisi için sadakadır.”

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Dört, Mevsim, Dikilebilir, Aşılı, Tüplü, Meyve, Fidanları,
Yorumlar
Haber Yazılımı