Haber Detayı
28 Şubat 2021 - Pazar 19:29
 
Dolandırıcılar Boş Durmuyor!
Ülke genelinde ve Ürgüp'te son günlerde ücretsiz tablet dağıtıldığı şeklinde gönderilen kısa mesajlar dolandırıcıların yeni bir oyunu.
GÜNCEL Haberi
Dolandırıcılar Boş Durmuyor!

Ülke genelinde ve Ürgüp'te son günlerde ücretsiz tablet dağıtıldığı şeklinde gönderilen kısa mesajlar dolandırıcıların yeni bir oyunu.

 

Telefonlara gelen kısa mesajda "Milli eğitim bakanlığı online eğitim için tablet dağıtıyor veli olarak başvurabilirsiniz. "e-kisa.com/egitimeba" diyerek verilen bağlantıya tıklanılması isteniyor. Böyle bir mesaj alırsanız sakın bağlantıya tıklamayın. Eğer tıklarsanız bilgileriniz dolandırıcıların eline geçebilir. Mesaj ile gelen linke tıklandığında sizin rehberinizde kayıtlı herkese sizin telefondan aynı sms'i atıyor bu böyle devam ediyor linke tıklayan herkesin rehberinde bulunan kişilere erişerek milyonlarca sms atılıyor bilgilerinizi ele geçiren dolandırıcılar banka hesaplarınızı boşaltabilir, hatta adınıza kredi bile çekebilir. Telefona gelen mesajlardaki bağlantıya tıklayan çok sayıda kişinin sim kartlarının kopyalandığını ve hesaplarının boşaltıldığını haberlerden okuyoruz. Her ne sebeple olursa olsun telefonunuza veya mail adresinize gelen özellikle ücretisiz/hediye gibi şüphe içeren mesajlardaki linklere sakın tıklamayın.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ailelere tablet uyarısı yaptı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Değerli velilerimiz, tablet dağıtımı, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından, gelir durumu, eğitim çağındaki kardeş sayısı gibi kriterlerle okullarımız aracılığıyla yapılıyor. Bakanlık adıyla arayan ve kişisel bilgilerinizi isteyen kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olun lütfen." açıklamasında bulundu. 

 

Eba'da daha önce uyarı yapmıştı;

 

İnternet üzerinden bakanlığımıza aitmiş gibi görünen ve "Ücretsiz tablet bilgisayar başvurusu" şeklinde sahte tablet basvuru siteleri oluşturularak iletişim bilgisi ve kişisel veri toplayan sitelere itibar edilmemeli ve bu sitelerin web adresleri Milli Egitim Bakanlığı iletişim Merkezi "444 0 632" telefon hattina bildirilmelidir. denmişti

 

 

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Dolandırıcılar, Boş, Durmuyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı