Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 15:03
 
Cuma namazı kılınacak yerler yeniden düzenlendi / Güncel Liste
Ürgüp Genelinde Cuma Namazı Kılınabilecek Yerler İlçe Müftülüğü Tarafından Açıklandı.
GÜNCEL Haberi
Cuma namazı kılınacak yerler yeniden düzenlendi / Güncel Liste

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mayıs günü Cuma namazıyla birlikte Valilikler ve Müftülükler tarafından belirlenen, şartlara uygun camilerden başlayarak; bir süre sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle kılınması, diğer vakitlerde de bireysel ibadet uygulamasının sürmesi ve cemaatle namaz kuralları içinde ifa edileceğini belirtip, camilerin ibadete açılacağını söylemişti. 

 

Yarın saat 11:00’de namaz öncesi Musalla Camii önünde salgın sürecinde ilk Cuma namazı kılınacağı için şükür kurbanı kesilecek.

 

İlçe Müftülüğü tarafından 29 Mayıs Cuma günü Ürgüp genelinde Cuma namazı kılınacak yerler açıklandı.

 

DİKKAT EDİLMESİ İSTENEN KURALLAR

 

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 16 Mart’ta cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmişti. Yaklaşık 2.5 ay sonra ilk Cuma namazı 29 Mayıs günü kılınacak. Bu tarihten itibaren öğlen ve ikindi namazları da camilerin avlularında kurallara uyarak cemaatle namaz kılınabilecek.

 

Yetkililer, cemaatle Cuma Namazı kılacakların dikkat etmesi gereken hususları da açıkladılar. Uyulması istenen kurallar şunlar:

 

- Cuma namazı kesinlikle dış mekanlarda kılınacak (Cuma namazı kılınırken cami kapalı tutulacak, cami içinde kesinlikle kılınmayacak),

 

- Hasır serilmeyecek herkes kendi seccadesini alıp maskesini takarak fiziki mesafeye uyarak gelmeleri ve namaz kılmaları sağlanacaktır,

 

- Uygun yerlere dezenfektan konulacak,

 

- Namaz öncesinde abdesthaneler kapatılarak vatandaşların evlerinde abdest almaları duyurulacak,

 

- İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi okunarak diğer önlemlerinde alınması konusunda gerekli ehemmiyetin gösterilmesi sağlanacak.

 

Listeyi büyük olarak görüntülemek için tıklayınız.

 

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Cuma, namazı, kılınacak, yerler, yeniden, düzenlendi, /, Güncel, Liste,
Yorumlar
Haber Yazılımı