Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 11:19
 
ÇKS Kayıtlarında Son 20 Gün, 30 Haziran'da Bitiyor
2019 üretim yılı için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) başvuruları 1 Eylül'de başladı. Başvurular 30 Haziran 2019'da sona erecek.
GÜNCEL Haberi
ÇKS Kayıtlarında Son 20 Gün, 30 Haziran'da Bitiyor

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, 2019 üretim yılı için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) başvurularının 1 Eylül 2018 tarihinde başladığını ve başvuruların 30 Haziran 2019 tarihinde sona ereceğini belirtti.

 

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz: "ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçilerimiz desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor, düşük faizli kredi kullanamıyor. Tarım alanlarının ÇKS kayıtlarının yapılması, çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlayan desteklerden yararlanabilmeleri için elzemdir. ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerimizin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark ödemesi gibi vb. tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir. Çiftçilerimizin yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelebilecek zararları doğrultusunda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin son haftada yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmalarında fayda var." dedi

 

Üreticilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularını veya kayıt güncellemelerini yapabilmeleri için, istenilen belgelerle birlikte 30 Haziran 2019 tarihine kadar bağlı bulundukları tarım müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

ÇKS başvurularında, üreticilerin Ziraat odasından "Çiftçi Belgesi" alma zorunluluğu bulunmaktadır. Üreticilerin 2019 yılı ÇKS başvurusu için il ve ilçe müdürlüklerine ibraz edecekleri çiftçi belgelerinde '2019 ÇKS başvurusu için geçerlidir' ibaresinin yer almasına dikkat edilmelidir.

 

Üreticilerimiz Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS )başvurularını veya kayıt güncellemelerini yapabilmeleri için istenilen belgeleri tarım müdürlüklerinden temin edebileceklerdir. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için başvuru dilekçesi ve belgelerini zamanında teslim etmeleri gerekmektedir. 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: ÇKS, Kayıtlarında, Son, 20, Gün,, 30, Haziran'da, Bitiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı