Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:55
 
Cevizler hasat ediliyor yüzler gülüyor
İnce kabuğu ve lezzeti ile bilinen cevizin Ürgüp'te hasadına başlandı.
GÜNCEL Haberi
Cevizler hasat ediliyor yüzler gülüyor

Ürgüp ilçesine bağlı İltaş Köyü ve diğer çevre köylerde çokça yetiştirilen cevizler hasat ediliyor.

 

Kolay kırılan ince kabuğu, dil yakmayan lezzeti ve verimliliğiyle bölgede ün yapan İltaş ve diğer çevre köylerin cevizlerin yeni mahsulü hasat ediliyor. Dalından indirilmeye başlanan, yerel halk arasında "kabuğuna sığmayan lezzet" olarak adlandırılan İltaş cevizi, zahmetli bir sürecin ardından sofralardaki yerini alıyor. Köyde eski yeni ve farklı cinslerde bir çok ceviz çeşidi bulunuyor.

 

Don ve dolu afetleri nedeniyle son 5 yıldır çok az verim veren ceviz ağaçları bu yıl yüzleri güldürüyor. Cevizlerinin tamamına yakını bölge halkı tarafından ilgi gördüğü ve tüketildiği ifade ediliyor. Yaş cevizin kilosu bu sene 20 ile 25 tl civarında, kabuklu kuru ceviz ise 35-45 tl civarında kalitesine göre alıcı buluyor. 

 

Çırpıcılar tarafından uzun bir sopa yardımıyla dalından indirilen ceviz, el yordamıyla yeşil kabuğundan ayrılarak kurutmaya alınıyor. Yeni teknoloji sayesinde ise traktör yardımıyla ceviz makinası ile indirilip ceviz soyma makinasında de soyuluyor. İsteğe bağlı olarak yaş ve kuru olarak tüketiliyor. 

 

 

 

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Cevizler, hasat, ediliyor, yüzler, gülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı