Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:12
 
Başkan Korkmaz Tarım Bakanı Pakdemirli ile Toplantıya Katıldı
Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Video Konferans Şeklinde Toplantıya Katıldı
GÜNCEL Haberi
Başkan Korkmaz Tarım Bakanı Pakdemirli ile Toplantıya Katıldı

Tarım sektörü istişare ve değerlendirme toplantısı… (Video Konferans şeklinde)

 

Ürgüp ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Video Konferans Şeklinde Toplantıya Katılarak çiftçi sorunlarını iletti.

 

Tarım sektörü istişare ve değerlendirme toplantısı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin koordinasyonuyla düzenlendi. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, bakanlık bürokratları, TZOB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ziraat Odası başkanları katıldı.


Toplantıda Bayraktar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bakan Pakdemirli’ye çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini iletti, çözüm istedi.

 

Tarım ve Orman Bakanımız sayın Pakdemirli ve Bakanlık bürokratlarına, Genel Başkanımız sayın Bayraktar’a aşağıdaki bilgiler iletildi.

 

1- Tarımsal destekler geç açıklanıyor, çiftçi planlama yapmakta güçlük çekiyor. Mevsimine göre ekim yapamıyor.


2- Tarımsal sulama elektrik bedeli ödemelerinin hasat sonuna bırakılmasının şart olduğunu.
 

3- Elektrik tarım sektörü başta olmak üzere pahalı olması çiftçimizin belini büküyor.
 

4- Kenevir ekiminin serbest kılınması.
 

5- Gübre, mazot, yem ve tarım ilaç fiyatlarının aşırı yüksek olması iyileştirme sağlanması için yeni adımlar atılması gerektiğini.
 

6- Ürgüp Damsa Barajı 2. Etap sulama ihalesinin yapılarak ivedilikle hayata geçirilmesi, 2014 yılında başlayan projenin 1. Etapı açıldı ama asıl büyük ve susuz olan arazi için proje halen tamamlanmadı. Asıl büyük ve suya ihtiyacı olan alan kıraç alanın kaldığını. Vatandaşın büyük bir umutla 2. Etabın ihale edilmesini beklediğini ilettik.
 

7- Devlet destekli alternatif tohum dağıtımına ilçemizinde dahil edilmesini.
 

8- İlçe tarım binamız fiziki olarak elverişsiz, yeni bina için her şey bitmiş ihale yapılmış yer teslimi yapılacakken 2018 de yaşanan döviz dalgalanmasından dolayı projenin bakanlık tarafından askıya alındığını. Acilen hayata geçirilmesi gerektiğini ilettik.
 

9- Tarım arazilerine uygulanan sulama birim fiyatlarının günümüz şartlarında pahalı olması, çiftçinin ekeceği alanları azaltmasına sebep olduğunu.
 

10- Tarım sigortası ve bağkur primlerinin yüksek olduğunu.
 

11- Üretimin çok aşırı düştüğünü, maliyetlerin altında çiftçimizin ezildiğini, köyden şehire göçün hızla devam ettiğini, dışa bağımlılığın gün geçtikçe arttığını,
 

12- Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin güçlük çektikleri problemleri ilettik. Süt ve et birim fiyatlarının hak ettiği ücretlerde olması gerektiğini.
 

13- Aşırı yağış ve afetlere maruz kalan çiftçilerimize borçlarını ödemelerde alternatif şartlar sunulmasını.
 

14- Tarımsal borçların yeniden yapılandırılması gerektiğini.
 

15- KOP projesinden sera, sulama projeleri gibi konulardan daha çok faydalanmak istediğimizi.
 

16- Patates üreticilerimizin sıkıntılarını, kota uygulamaları gibi vb. konuları ilettik.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’mizin koordinasyonuyla düzenlenen Tarım ve Orman Bakanımız sayın Pakdemirli ve bakanlık bürokratları ile bizlerin görüşmesine vesile olan Genel Başkanımız sayın Şemsi Bayraktar’a ilgilerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanımız sayın Pakdemirli ve bakanlık bürokratlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Kaynak: (ÜHA) - Ürgüp Haber Ajansı Editör: Şerif Taşar
Etiketler: Başkan, Korkmaz, Tarım, Bakanı, Pakdemirli, ile, Toplantıya, Katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı