Haber Detayı
14 Eylül 2014 - Pazar 00:00
 
44. Uluslararası Bağ Bozumu Festivali Sona Erdi
ÜRGÜP Haberi
44. Uluslararası Bağ Bozumu Festivali Sona Erdi

Ürgüp’te bu yıl 44'üncüsü düzenlenen Uluslararası Bağbozumu Festivali'nde renkli görüntüler ortaya çıktı. 'En kaliteli üzüm' yarışmasında üreticiler ödüllendirildi, gözleri bağlı ve ellerini kullanmaksızın 3 dakikada en çok üzüm yiyen 3 genç, altınla ödüllendirildi. Yunanistan Halkida Ürgüplüler Derneği tarafından yöresel oyunlar oynandı.

Ürgüp'ün Üç Güzeller Mevkiindeki bağ alanında gerçekleştirilen 44'üncü Uluslararası Bağbozumu Festivali'ne katılım yüksek oldu. Festivale Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, Çevre Belediye Başkanları, daire amirleri ve çok sayıda Vatandaş katıldı. Katılımın Yüksek olduğuFestival etkinlikleri kapsamında 'En kaliteli üzüm' yarışması düzenlendi. Parmak üzümü dalında düzenlenen yarışmada üzümler salkım sıklığı, görünüşü, salkım büyüklüğü, tane iriliği ve tat olarak değerlendirildi.

Yarışmada dereceye girenlere altın ve tarım aletleri hediye edildi.

Yaklaşık 10 metrelik iki direk arasına eşit ağırlıkta asılan 'Emir' üzümünü elleri ve gözleri bağlı bir şekilde 3 dakika içinde, en çok yiyebilen gençlerin belirlenmesine yönelik yarışmaya ise 10 kişi katıldı. 4 jüri üyesinin gözetiminde gerçekleştirilen yarışma oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Elleri ve gözleri bağlı olduğu halde, havada asılı duran üzümü yemeye çalışan yarışmacılar oldukça zorlandı.

Yarışma ve gösterilerin ardından bağbozumu alanında Protokole ve vatandaşlara yemek ikram edildi.


Kaynak: Editör: Ahmet Çelikkol
Etiketler: 44., Uluslararası, Bağ, Bozumu, Festivali, Sona, Erdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı